Avrupa Parlamentosu’ndan ulusal azınlıklar ile ilgili karar

  Avrupa Parlamentosu’ndan ulusal azınlıklar ile ilgili karar

  AP milletvekili tüm AB üyesi devletlerden Azınlıkların Korunması için Çerçeve Sözleşmeyi onaylamalarını istedi.

  Avrupa Parlamentosu(AP) 7 Şubat 2018’de Strazburg’ta gerçekleştirdiği genel kurulda Avrupa Parlamentosu Milletvekili Cecilia Wikström tarafından sunulan “AB Üyesi Devletlerde Azınlıkların Korunması ve Ayrımcılık Yapılmaması” başlık karar tasarısını kabul etti.

  Karar metninde Wikström, AP Dilekçeler Komitesi’nin azınlıklara mensup AB vatandaşlarının pekçok konuda ayrımcılığa uğradıklarını ifade eden dilekçe sunduklarını belirterek etnik temelde ayrımcılığın en sık rastlanan ayrımcılık çeşidi olduğunun gözlemlendiğini ifade etti. Dilekçe sahiplerinin dilsel ve azınlık haklarını koruma altına alan geniş kapsamlı cevap ve koruma mekanizması olmamasından endişe ettiklerini belirten Wikström, bu amaçla AP Genel Kurulu’na karar tasarısı sundu. Ocak 2018’de AP Dilekçeler Komitesi adına AP Milletvekili Cecilia Wikström tarafından sunulan karar tasarısı Çarşamba günü yapılan oylaması neticesinde AP’de kabul edildi.

  AP milletvekillerinin desteğini alarak kabul edilen kararda otokton, ulusal veya dilsel azınlıklara karşı ayrımcılık ile mücadelede ulusal ve AB sorumluluğu başlığı altında azınlık sorunlarının AB gündeminde üst sıralarda olmadığının gözlemlendiği ifade edilerek AB’nin azınlıkların haklarını koruma sorumluluğa sahip olduğu inancı ile geniş kapsamlı olacak şekilde azınlıklara mensup kişilerin haklarının korunması amacı ile AB yasal çerçevesi geliştirilmesi gerektiği kaydediliyor. Ayrıca AB üyesi devletlerde azınlık haklarına saygının gözlemlenmesi konusunda AB’nin etkin araçlara sahip olmadığı ifade edilen kararda AB çapında otokton ve dilsel azınlıkların durumunun gözlemlenmesine ilişkin gözlem mekanizması kurulması çağrısında bulunuluyor.

  Azınlıklar konusunda AB yasal çerçevesinin oluşturulmasına ilişkin olarak ise AP milletvekilleri ulusal azınlıkların haklarının Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı(AGİT) Kopenhag Belgesi(1990)’nde oluşturularak bu bağlamda hukukun üstünlüğünün parçası olduğu ifade edilen kararda AB üyesi devletlerden yasal sistemlerinin azınlığa mensup kişilerin ayrımcılığa maruz kalmaması garanti etmesi isteniyor. Ayrıca kararda AP milletvekilleri tüm üye devletleri Ulusal Azınlıkların Korunması için Çerçeve Sözleşme(FCNM)’yi ve Avrupa Bölgesel veya Azınlık Dilleri Şartı’nı imzalamaya, onaylamaya ve uygulamaya çağırıyor.

  Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Avrupa Parlamentosu’nun ulusal azınlıklarım korunmasına yönelik kabul ettiği karar Avrupa’da yaşayan yaklaşık 100 milyon nüfusa sahip ulusal azınlıklar açısından önemli bir karar. AP Dilekçeler Komitesi adına Cecilia Wikström tarafından hazırlanan ve AP milletvekillerinin desteğini alan kararda Dilekçeler Komitesi’ne Avrupa’da yaşayan ulusal azınlıkların pekçok konuda ayrımcılığa uğradıklarına dair başvuruda bulundukları ifade ediliyor. Bunlardan biri de biziz. ABTTF olarak AP Dilekçeler Komitesi’ne Batı Trakya Türklerinin eğitim ve din alanında uğradığı ayrımcılıkla ilgili olarak çok sayıda dilekçe sunduk, fakat aldığımız yanıtta ulusal azınlıklar konusunun AB’nin yetki alanı dışında kaldığı yanıtını aldık. İşte bu nedenle AB çapında ulusal azınlıkların haklarını koruyacak bir mekanizma kurulması çok önemli. Bu karar tasarısı da bu alandaki eksikliği açıkça ortaya koyması açısından önemli bir karar. Bu karardan sonra ulusal azınlıklar meselesinin AB’de ciddiyetle ele alınmasını ve ulusal azınlıklara mensup kişilerin durumunun AB tarafından incelenmesi için bir mekanizma kurulmasını temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.