BTTDD: Taraftar Derneğine Dahi Tahammül Edemeyenlerden Azınlık Haklarına Saygı Beklenebilir mi?

  BTTDD: Taraftar Derneğine Dahi Tahammül Edemeyenlerden Azınlık Haklarına Saygı Beklenebilir mi?

  2.06.2024
   

  Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi olarak kapatılma kararı alınan Batı Trakya Fenerbahçe Taraftarları Spor ve Kültür Derneği hakkında kınama yayımladı.  

  "Rodop Asliye Hukuk Mahkemesi 28 Mayıs 2024 Salı günü bizi çok şaşırtmayan, Yunanistan Yargısı adına demokrasi ve hukuk sistemine kara bir leke olarak yer edecek şekilde Batı Trakya Fenerbahçe Taraftarları Spor ve Kültür Derneği nin kapatılması yönünde karar verdi.

  Batı Trakya Fenerbahçe Taraftarları Spor ve Kültür Derneğinin adında ki Batı Trakya ifadesinin Türk Azınlık iması oluşturabileceği gerekçesiyle açılan dava sonucu kapatılması ile bir kez daha görüyoruz ki Lozan Barış Antlaşması ile emanet edildiğimiz Yunanistan’da, asıl sahipleri olduğumuz topraklarda, Yunanistan’ın baskı ve göçe zorlamalarla dayatmaya çalıştığı Batı Trakya da Türk yoktur politikasının bir yansıması olarak karşımıza çıkan uygulamalardan vazgeçilmemesi endişe verici olduğu gibi Yunanistan’ın bizi hiç şaşırtmayan tutumu demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden Yunanistan adına utanç vericidir.

  Söz konusu karar, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığı üzerine yıllardır uyguladığı baskı ve hak ihlali politikalarının son yansımasıdır. Batı Trakya Türk Azınlığının kurmuş olduğu sivil toplum kuruluşlarına yönelik hukuki baskı ve yıldırma politikalarına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da boyun eğmeyeceğiz. Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki; farklı renklere gönül vermiş taraftarların kurdukları sivil toplum kuruluşları, kamu düzenini bozduğu iddia edilen eylem ise biz bu eyleme devam edeceğiz.

  Bu haksız kararın, hukuki sürecin bundan sonraki safhalarında düzeltileceğini umuyor ve vatanımız Yunanistan’ı kendisine Lozan Antlaşması ile emanet edilen Batı Trakya Türk Azınlığına karşı en temel insanlık ve özgürlük haklarını ihlal eden baskıcı uygulamalarına son vermeye bir kez daha davet ediyorum.

  Bu vesileyle farklı renklere gönül veren sporseverlere dahi tahammül edemeyen Yunanistan’ın almış olduğu bu kararı şiddetle kınıyor ve Yunanistan’a bir kez daha sesleniyoruz; hakkı, hukuku ve adaleti çok gördüğünüz Batı Trakya Türkleri ne karşı artık gerçekleri görerek hakkı, hukuku ve adaleti ön planda tutun, Batı Trakya Türk Azınlığının haklarını gasptan vazgeçin, gasp edilen azınlık haklarımızı da derhal iade edin. Batı Trakya'da yaşayan bizler Türk'üz ve Türk olarak var olmaya devam edeceğiz."

  ©2017 Burasi Batı Trakya. Tüm Hakları Saklıdır.

  Please publish modules in offcanvas position.