YTB kardeş topluluklara destek programını açıkladı

  reklam desktop 1

  Previous Next

  YTB kardeş topluluklara destek programını açıkladı

  Gümülcine, 12.01.2022

  YTB - Yurtdışı Türkler Başkanı Abdullah Eren’in sosyal medya hesabından paylaştığına göre, Türk dünyası ve kardeş topluluklar için yeni bir kalkınma odaklı program başlatılmaktadır.

  “BESKAP” adı verilen program hakkında YTB Başkanı Abdullah Eren şu paylaşımı yaptı:

  “Türk dünyası başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında bulunan kardeş topluluklarımıza yönelik kalkınma odaklı önemli bir destek programı başlattık.”

  "Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı (#BESKAP)" için tüm detaylar aşağıdaki gibi açıklanmıştır:

   

  Kardeş Topluluklara Yönelik Bilimsel Çalışmalara Destek

   

  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), kardeş, akraba ve soydaş toplulukların kalkınmalarına yönelik bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla “Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı”nı başlattı. Birinci başvuru dönemi 7 Mart'a kadar devam edecek program kapsamında ülkeler arası izlenecek politikalara yol gösterici nitelikteki araştırmalara nakdi destek sağlanacak.

  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB); ülkemiz ile tarihi, dini, siyasi, coğrafi ve kültürel derin bağlara sahip toplulukların beşerî ve sosyal kalkınmalarına yönelik kapsamlı bilimsel araştırmaları desteklemek amacıyla “Beşerî ve Sosyal Kalkınma Araştırmaları Destek Programı”nı (BESKAP) hayata geçirdi. Program kapsamında yapılacak araştırmaların kardeş topluluklar ve Türkiye tarafından gerçekleştirilecek politikalar için yol gösterici olması hedefleniyor.  Bu çerçevede, politika belgesi niteliğinde ve yol haritası oluşturacak araştırmalara öncelik verilecek.

  HER PROJEYE 20 BİN TL DESTEK

  BESKAP için başvurular bireysel araştırmacılar arasından seçilecek. Bu kapsamda; yüksek lisans ve doktora öğrencileri, lisans mezunu bireysel araştırmacılar ve doktor unvanına sahip serbest araştırmacılar veya akademisyenler programa başvuru yapabilecek. Programa Türkiye ve yurtdışındaki araştırmacılar ikili veya çoklu ortaklıklar kurarak başvurabilecek. Dernek, vakıf vb. tüzel kişiliklerin programa başvuruları kabul edilmeyecek.   Türkiye Bursları kapsamında halihazırda öğrenim gören öğrenciler de bu programa başvuramayacak. Türkiye’de eğitimini tamamlamış ve ülkesine dönmüş Türkiye Mezunlarının başvuruları ise kabul edilecek. Bir araştırma projesine en fazla 20.000 TL destek verilecek. Programa ilişkin öncelikli konular ise; Kurumsal Ayrımcılıklar, Anadil Eğitim Hakları, Eğitimde Fırsat Eşitliği, Sivil Toplum Araştırmaları, Medya Analizleri, Sosyolojik ve Demografik Araştırmalar ve Türkiye Mezunları olarak belirlendi. 

  PROGRAMA NASIL BAŞVURU YAPILACAK?

  Öncelikle programa başvurular iki dönem halinde alınacak. Birinci dönem  başvuru süreci başladı ve 7 Mart 2022 tarihine kadar devam edecek. İkinci dönem başvuru tarihleri ise 28 Mart 2022- 30 Mayıs 2022 olarak belirlendi. Programa başvuracak adayların ytb.gov.tr/beskap adresi üzerinden ön başvuru ve BESKAP Araştırma Formu doldurmaları gerekiyor. Ardından ise adaylar BESKAP araştırma formu ve ytb.gov.tr/beskap adresinde belirtilen bilgileri This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine göndermeleri gerekiyor. Programa ilişkin detaylı bilgiler yine This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresinde yer alıyor.

  Please publish modules in offcanvas position.