İTB'nin Yargıtay'daki davası görüşüldü

  İTB'nin Yargıtay'daki davası görüşüldü

  İskeçe Türk Birliği'nin (İTB) Yargıtay'daki (Arios Pagos) davası 16 Ekim 2020 Cuma günü görüşüldü. Davaya İTB yöneticilerinin yanısıra üç azınlık milletvekili de katıldı.

  Atina'daki Yargıtay Mahkemesi'ndeki davaya İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, İTB Asbaşkanı İsmet Tüccar, İTB avukatı Ahmet Kara'nın yanısıra İskeçe milletvekilleri Hüseyin Zeybek ve Burhan Baran ile Rodop milletvekili İlhan Ahmet katıldı.

  Yargıtay dördüncü dairesinde görüşülen davada taraflar dosyalarını mahkemeye sundu. Duruşmada İskeçe Türk Birliği ve kamu adına Doğu Makedonya Trakya Eyaleti'nin haricinde davaya müdahil olan Trakya Dernekleri Federasyonu da dosyasını sundu.

  İskeçe Türk Birliği olarak 12 yıldır uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AIHM) kararının uygulanmasını ve derneğimizin resmi statüsünün en kısa sürede iade edilmesini ve 37 yıl önce yerinden sökülerek alınan dernek tabelasının yerine asılarak haksızlık ve adaletsizliğin son bulmasını talep ettiğimizi hatırlatırız. Yüksek Mahkemenin uluslararası hukuk kuralları ve AİHM kararlarını dikkate alarak karar vermesini beklediğimizi vurgulamak isteriz.

  İTB davasına katılan Rodop İli Milletvekili İlhan Ahmet davaya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  "YARGITAY’IN AİHM KARARLARINA UYGUN BİR HÜKME VARACAĞI YÖNÜNDE GÜÇLÜ BEKLENTİ İÇİNDEYİM"

  "İTB’nin 30 yılı aşkındır süren hukuk mücadelesi devam ediyor. Mecliste yapılan son kanun değişikliğinin ardından İTB’nin Yargıtay’a yaptığı başvuru bugün görüşüldü. Yunan adaletine sarsılmaz güvenim sonucu Yargıtay’ın AİHM kararlarına, iç hukuka ve uluslararası hukuka uygun bir hükme varacağı yönünde güçlü beklenti taşıdığımı ifade etmek isterim."

  Please publish modules in offcanvas position.