Medreseye seçim kılıfı ile kayyum atama ve el koyma vardır!

  Medreseye seçim kılıfı ile kayyum atama ve el koyma vardır!

   

  Gümülcine Medrese-i Hayriye Orta & Lise Okulu Encümen Heyeti ve Okul aile Birliği 15 Ekim 2020 günü Medrese Yurdunda velilerle toplantı düzenledi. Toplantıda son olarak  encümen seçimleriyle ilgili devletin çıkardığı kararnameler görüşüldü.

  Toplantıdan çıkan ana fikir ise uygulamanın okula kayyum atama ve el koyma şeklinde oluştu.

  Okul Aile Birliği Başkanı Nihat Kaplan tarafından Medrese önünde okunan ortak kararda; kararnameyle, Lozan Antlaşması, anayasal ve yasal hakların ayaklar altına alındığı belirtildi.

  Açıklamanın tamamı ise şöyle:

  15- EKİM - 2020 Perşembe
  BASIN AÇIKLAMASI

  Gümülcine Medrese-i Hayriye Orta & Lise Okulu Encümen Heyeti ve Okul aile Birliğinin,        üyeleri olan velilerle gerçekleştirdiği toplantıda, 29 Temmuz 2020 tarihli ve 147 sayılı kanun gereği, 02 - Ekim - 2020 tarihli ve 4284 sayılı, 05- Ekim — 2020 tarihli ve 4369 sayılı Encümenlik Hakları ve Yetkileri ve Medreselerde Encümenlik Seçimleri ile ilgili Bakanlık Kararnameleri görüşülmüştür.

  Buna göre: Bahse konu okulumuz Azınlık Eğitiminden tamamen ayrılarak, statüsü belirsiz bir konuma dönüştürülmüştür. Bu statüsüzlük gereği okulumuz devletleştirilmektedir.

  Azınlığın Uluslararası, Anayasal, yasal ve en temel dayanağımız olan Lozan anlaşması ile Atina Hükümetinin uluslarası toplum nezdinde verdiği taahhütlerin tümü ayaklar altına alınmaktadır.

  Encümenlik Seçimi adı altında dayatılan bu yeni kanuni zorlama ile hiçbir şekilde okulun sahiplerine hak verilmemektedir. Esasen bu bir KAYYUM ATAMASI’ dır ve DEVLETİN ELKOYMA sürecinin yasal kılıfına uydurulmuş bir GASP işlemidir.

  Merak ediyoruz. Bu yöntem, cuntavari bir işlem ile olsaydı ne tür bir farkı olabilirdi?

  Sn bakan, sizin demokrasi anlayışınız teminatınız altında ve güvence içinde olması gereken bir azınlığın bütün haklarına el koyarak yok etmek midir? Her şeyi devletleştirme anlayışı ile bu azınlığa bu kadar baskıcı bir uygulamayı reva görmeyi demokrasi ile nasıl bağdaştırırsınız? Asırlar boyu Azınlık Vakfı olan bu kuruma el koyma ile amaçlanan nedir? Bizler şunu iyi görüyoruz ki, tek amaç, burası üzerinden bizleri dilinin, dininin kaynaklarından uzaklaştırıp kendi benliğinden mahrum, eritilmiş bir azınlık oluşturmaktır?

  Bizler böyle bir el koyma işleminin sürecine asla katılmayacağımızı, gasp işlemini meşrulaştırma uygulamasına ortak olmayacağımızı, atama ile belirlenecek kişilerin alacağı karalar ve sunacakları tekliflerin Medrese öğrencilerini, velilerini, Aile Birliğini ve tüm ilgili tarafları bağlamayacağını ve bunlara asla katılmayacağımızı beyan ederiz.

  Şunu kamuoyu ile paylaşmak isteriz ki; burada bir seçim yoktur. Seçim kılıfı ile KAYYUM ATAMA ve EL KOYMA vardır ve buna katılmayacağımızı, katılacak olanları da, tarih önünde sorumlu tutacağımızı, vicdanlarına ve bu milletin vicdanına havale ettiğimizi bildirir, her türlü uygulamanın vebalini üstleneceklerini de hatırlatırız.

  Haklarımızı, sosyal, siyasal ve hukuki zeminde aramaya devam edeceğimizi kamuoyuna arz ederiz.

  Saygılarımızla.

  Gümülcine Medrese-i Hayriye Orta & Lise
  Okulu:

  Encümen Heyeti             &

  Okul Aile Birliği Yönetimi

  Please publish modules in offcanvas position.