Batı Trakya Türk Azınlığının eğitim sorunları ve çözüm önerileri Viyana’daki AGİT Tamamlayıcı İnsani Boyut Toplantısı’nda dile getirildi

  Previous Next

  Batı Trakya Türk Azınlığının eğitim sorunları ve çözüm önerileri Viyana’daki AGİT Tamamlayıcı İnsani Boyut Toplantısı’nda dile getirildi

  8-9 Ekim 2018 tarihlerinde, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Viyana’daki merkezinde düzenlediği “İnsan Hakları ve Eğitim: AGİT Bölgesinde Eğitim Vasıtasıyla İnsan Haklarını, Barışçıl Birlikteliği ve Güvenliği Tanıtmak” konulu Tamamlayıcı İnsani Boyut Toplantısına, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’ni temsilen Onur Mustafa Ahmet katıldı. Toplantıda Batı Trakya Türk Azınlığının eğitim alanındaki güncel sorunları dile getirildi ve bunlara çözüm önerileri sunuldu.

  8 Ekim Pazartesi günü toplantının açılışından önce bir yan etkinlik düzenlendi. “Milenyumlar ve Eğitimin Dijital Devri ve Yeniden Farkındalık Kavramsallaştırması” konulu yan etkinlikte dijital devrin eğitime etkisi ve geleceği ile özellikle insan ticareti üzerine farkındalık üzerine meseleler masaya yatırıldı ve tartışıldı. Yan etkinliğin ardından gerçekleştirilen resmi açılışta İtalyan Elçi Luca Fratini, Demoktratik Kuruluşlar ve İnsan Hakları AGİT Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Katarzyna Gardapkhadze ve Fin İnsan Hakları Birliği Genel Sekreteri Dr. Kaari Mattila selamlama konuşmalarını gerçekleştirdiler. Sonrasında, 1. Oturuma geçildi. Konusu “AGİT Bölgesinde İnsan Hakları Eğitimi Akımı için Politika Geliştirme” olan oturumda insan haklarının eğitim olarak okullarda verilmesi ve toplumlara aktarılması gibi konular konuşuldu. Oturumun ardından, İtalya’nın AGİT Başkanlığını yürütmesi vesilesiyle Steigenberger Herrenhof Otelinde bir resepsiyon verildi.

  9 Ekim Salı günü toplantının 2. Oturumunda “İnsan Hakları Eğitiminin İlerletilmesine yönelik Yeni Bilişim Teknolojilerinin Kullanılması” konusu masaya yatırıldı ve özellikle birçok ülke delegasyonu buna yönelik altyapı çalışmalarını anlattılar. Oturumun ardından öğlen molası verildi ve ardından gerçekleştirilen yan etkinlikte “Roma ve Sinti Çocukları ve Gençliği için Kaliteli Eğitime Ulaşım” konusu işlendi. Sonrasında gerçekleştirilen 3. Oturumda “Barış ve Güvenliği Teşvik Etme Aracı olarak Eğitim Hakkının Etkili Kullanılması” konusu masaya yatırıldı. Oturumda birçok sivil toplum örgütü söz alarak eğitim alanında toplumlarının meselelerini dile getirdiler.

  3. Oturumda söz alan Onur Mustafa Ahmet Batı Trakya Türk Azınlığının eğitimdeki birçok mevzusuna değindi. Anaokullarının 10 sene önce mecburi hale gelmesiyle, o zamandan beri Azınlığın sürekli talebinin çift dilli Azınlık anaokullarının kurulması olduğunu vurguladı ve Yunan devletinin, Azınlığın ihtiyaçlarını dikkate almadığını, Azınlık ile diyalog kurmadan Azınlığın eğitimi için kendi başına kararlar aldığını belirtti. Farklı Azınlık köylerinde, sadece Azınlık çocuklarıyla dolu ve sadece Yunanca eğitim veren 57 tane devlet anaokulu bulunduğunu vurguladı. Yunan devletinin uygulamasını başlattığı anaokulu pilot çalışmasının verimli gitmediği ve bu alanda Azınlığın eğitim ihtiyaçlarını hiç karşılamadığını söyledi. Yunanistan’ın, son 10 yılda toplamda 69 tane Azınlık ilkokulunu kapattığını anlatan Onur Mustafa Ahmet, bazı okullarda eksik veya yetersiz öğretmen ve müfredat olmasıyla, ailelerin çocuklarını başka okullara yönlendirmesi, bu sebeple bazı okulların öğrenci sayılarında büyük düşüşler yaşanması ve bunun sonucunda da okulların doluluk derecesinin altına düşmesi bahanesiyle okulların kapatıldığını belirtti. Ortaöğretimde, Azınlık ortaokul-liselerinin sayısı ve kapasitelerinin ilkokullardan mezun öğrencileri kaldıramayacak düzeyde olduğunu ve bu sebeple yüzlerce Azınlık öğrencisinin sadece yunanca eğitim veren devlet ortaokul ve liselerine gitmek zorunda kaldıklarını vurguladı. Son olarak güncel mevzuya değinen Onur Mustafa Ahmet, Azınlık ilkokullarına Yunan müfredatı kitaplarının yıllardır yenilenmesine yönelik talebini dile getirdi, geçtiğimiz haftalarda velilerin okullara boykot eylemi gerçekleştirdiklerini anlattı ve buna yönelik, Azınlık ile istişare içerisinde kitapların yenilenmesi gerektiğini vurguladı.

  Bunlara ve eğitimdeki diğer sorunlara yönelik çözüm önerilerini de sunan Onur Mustafa Ahmet’e cevap olarak Yunan Delegasyonu, birçok azınlık köyünde devlet anaokulu olduğunu ve anaokulu pilot çalışmasının başarıyla uygulandığını, çok sayıda Azınlık ilkokulu bulunduğunu ve kapatılmalarının sebebinin sadece doluluk dereceleri olduğunu, kitapların yenilenmesi konusunda da Azınlık milletvekillerinin Eğitim bakanıyla görüştüğünü ve bu konuda ilerleme kat edildiğini belirtti.

  3. Oturumun ardından AGİT Tamamlayıcı İnsani Boyut Toplantısının genel değerlendirmesi yapıldı, hazırlanan raporlar okundu ve kapanış gerçekleştirildi

  Please publish modules in offcanvas position.